Pustynia w Mieście

Pustynia w Mieście » Czytania z dnia

Czytania z dnia 2019-03-16

Chcesz znaleźć czytania liturgiczne na wybrany dzień? Wybierz datę i znajdź czytania z dnia.

« Czytanie na poprzedni dzień || Czytanie na nastepny dzień »

   

Rozważania liturgiczne na każdy dzień. Okres Wielkanocny
Rozważania liturgiczne na każdy dzień

Okres Wielkanocny

Cykl niedzielny czytań: C, Cykl powszedni czytań: I

Czytania z dnia

Czytania z dnia

Pwt 26,16-19

Mojżesz powiedział do ludu: Dziś Pan, Bóg twój, rozkazuje ci wykonać te prawa i nakazy. Strzeż ich, pełnij z całego swego serca i z całej duszy. Dziś uzyskałeś to, że Pan ci powiedział, iż będzie dla ciebie Bogiem, o ile ty będziesz chodził Jego drogami, strzegł Jego praw, poleceń i nakazów oraz słuchał Jego głosu. A Pan uzyskał to, żeś ty dziś obiecał być ludem stanowiącym szczególną Jego własność, jak ci powiedział, abyś zachowywał Jego wszystkie polecenia. On cię wtedy wywyższy we czci, sławie i wspaniałości ponad wszystkie narody, które uczynił, abyś był ludem świętym dla Pana, Boga twego, jak sam powiedział.

Ps 119,1-2.4-5.7-8

Refren: Błogosławieni słuchający Pana

Błogosławieni, których droga nieskalana,
którzy postępują zgodnie z prawem Pańskim.
Błogosławieni, którzy zachowują Jego upomnienia
i szukają Go całym sercem.

Ty po to dałeś swoje przykazania,
by przestrzegano ich pilnie.
Oby niezawodnie zmierzały me drogi
ku przestrzeganiu Twych ustaw.

Będę Cię wysławiał prawym sercem,
gdy nauczę się Twych sprawiedliwych wyroków.
Przestrzegać będę Twoich ustaw,
abyś mnie nigdy nie opuścił.

2 Kor 6,2b

Biblia na co dzień
Biblia na co dzień

Oto teraz czas upragniony, oto teraz dzień zbawienia.

Ewangelia: Mt 5,43-48

Jezus powiedział do swoich uczniów: Słyszeliście, że powiedziano: Będziesz miłował swego bliźniego, a nieprzyjaciela swego będziesz nienawidził. A Ja wam powiadam: Miłujcie waszych nieprzyjaciół i módlcie się za tych, którzy was prześladują; tak będziecie synami Ojca waszego, który jest w niebie; ponieważ On sprawia, że słońce Jego wschodzi nad złymi i nad dobrymi, i On zsyła deszcz na sprawiedliwych i niesprawiedliwych. Jeśli bowiem miłujecie tych, którzy was miłują, cóż za nagrodę mieć będziecie? Czyż i celnicy tego nie czynią? I jeśli pozdrawiacie tylko swych braci, cóż szczególnego czynicie? Czyż i poganie tego nie czynią? Bądźcie więc wy doskonali, jak doskonały jest Ojciec wasz niebieski.


Komentarz

Władysław Bartoszewski przez ponad 6 lat siedział w więzieniach PRL. Twierdzi, że ma listę 418 oficerów, podoficerów Służby Bezpieczeństwa, prokuratury wojskowej, sądownictwa wojskowego, którzy się nim zajmowali. „I co Pan zrobi z tą listą? — zapytał dziennikarz. — Nic. Ważne jest dla mnie tylko to, że byłem od tych 418 silniejszy” — odpowiedział Bartoszewski.

Dlaczego mamy miłować nieprzyjaciół i modlić się za tych, którzy nas prześladują? „Tak będziecie synami Ojca waszego, który jest w niebie; ponieważ On sprawia, że słońce Jego wschodzi nad złymi i nad dobrymi, i On zsyła deszcz na sprawiedliwych i niesprawiedliwych” — mówi Jezus do swoich uczniów.

Profesor Leszek Kołakowski wspomina podróż pociągiem w Niemczech, w czasie której wdał się w rozmowę ze starszą panią, która była kwakierką. Na pytanie, jak by mogła streścić myśl religijną kwakrów, podała dwie zasady: wszyscy ludzie są dziećmi jednego Ojca i w każdym człowieku jest coś dobrego. Dawni kwakrzy mówili jeszcze, że każdy człowiek nosi w sobie iskrę Bożą.

ks. Eugeniusz Burzyk
Z książki Po pierwsze nie nudzić


75
dzień roku
292 dni
do końca roku
MARZEC 2019
16
SOBOTA
Izabela, Hilary, Oktawia

LOGOWANIE

O WSPÓLNOCIE

AKTUALNOŚCI

ŻYCIE KOŚCIOŁA

CZYTELNIA

Biblijne zagadki. Nowy Testament. Cz. 2

Biblijne zagadki. Nowy Testament. Cz. 2

Zagadki, łamigłówki i sceny do kolorowania przybliżające dzieciom treści biblijne z Nowego Testamentu.

Księgarnia religijna

© Pustynia w Mieście & Brodex 2019 r.