Pierwsze, historyczne rekolekcje. To podczas tych rekolekcji ukształtował się trzon Wspólnoty i powstała Księga Życia zawierająca reguę życia i charyzmat.
Złoty list jest wyrazem tęsknoty za surowym i bardziej pustelniczym życiem, wzorem pierwszych Ojców Pustyni. Napisany przez Wilhelma z Saint-Thierry pod koniec życia, pomiędzy 1143 a 1145 r. List ten stał się nie tylko pochwałą, lecz także programem życia i niejako przewodnikiem na drogach pogłębiania modlitwy i wznoszenia się ku kontemplacji.