Pustynia w Mieście

Pustynia w Mieście » Uroczyste Nieszpory za Miasto

Uroczyste Nieszpory za Miasto

Wiele lat temu, kiedy jeszcze nasza Wspólnota nie była zatwierdzona dekretem biskupa, nasz Pasterz był ojcem duchownym w seminarium, a o Domu Wspólnoty tylko marzyliśmy, Bóg złożył w nasze serca pragnienie, żeby z grupy osób, spotykającej się na modlitwie utworzyć coś więcej - Wspólnotę.

Długo szukaliśmy naszego miejsca w Kościele, sposobu, w jaki moglibyśmy służyć, formy modlitwy najbliższej naszym sercom. Tak odkryliśmy, że naszym powołaniem jest modlitwa za miasto, ludzi, wśród których żyjemy, wśród których pracujemy. Nieszpory odkryliśmy ucząc się świętować niedzielę - pamiątkę zmartwychwstania - stąd zawsze są to uroczyście obchodzone I nieszpory niedzieli.

Na początku modliliśmy się sami na rekolekcjach, albo w naszych domach. Szybko jednak odkryliśmy, że powinniśmy zapraszać do tej modlitwy wszystkich, którzy również chcą modlić się za swoje miasta. Zaczęliśmy więc pielgrzymować od parafii do parafii i modlić się uroczystymi Nieszporami za miasto wraz ze wspólnotami parafialnymi i wszystkimi, którzy odpowiedzieli na nasze zaproszenie i potrzebę serca.

Pierwsze nieszpory, które odbyły się 3 lutego 2001r. w parafii pw. Św. Franciszka z Asyżu w Zielonej Górze, były dla nas ogromnym przeżyciem. Każdy z nas zaczął odkrywać czym jest wspólna modlitwa tylu osób w jednej intencji.

Nieszpory w parafii pw. Św. Franciszka z Asyżu

Samo nabożeństwo nieszporów jest nieco rozbudowane. Rozpoczynają się procesją kapłanów biorących udział w nieszporach, służby liturgicznej oraz członków Wspólnoty. Jest dla nas bardzo ważne, aby oprawa tej modlitwy była tak piękna jak to możliwe. Oczywiście jesteśmy ograniczeni naszymi brakami i bardzo często nasze starania nie są adekwatne do efektów, ale ważne aby trud włożony w przygotowania był miły Bogu. Staramy się aby wszystkie pieśni i psalmy zawsze były wyświetlane na slajdach, dzięki czemu cały kościół może brać aktywny udział w modlitwie. Zawsze śpiewamy hymn, psalmy, Magnifikat, responsorium z dnia, jednak, zamiast modlitwy prośby, śpiewamy Litanię Nocy. Jest to piękna modlitwa, którą zapożyczyliśmy ze Wspólnoty Błogosławieństw. Obejmuje ona wiele sytuacji i ludzi, którzy rzadko są polecani w modlitwie przez innych. Podczas Nieszporów, można zobaczyć slajdy, na których są ważne miejsca naszych miast: sądy, szpitale, hospicja, ubogie dzielnice, urzędy - za te miejsca modlimy się szczególnie.

Szczególnym momentem jest modlitwa o Słowo dla miasta, które zastępuje fragment Pisma Św. przeznaczonego na ten dzień. Prosimy Ducha Świętego, aby poprzez swoją obecność w Słowie był dla nas drogowskazem. W oparciu o nie kapłan mówi krótkie kazanie.

Ponieważ Bóg złożył w nas również pragnienie ciszy, na nieszporach jest moment Wystawienia Najświętszego Sakramentu i adoracji w milczeniu. Następnie kapłan wychodzi z Najświętszym Sakramentem do klęczących wiernych w kościele. Jest to chyba dla wielu szczególny moment, kiedy Pan Jezus przechadza się wśród nas, jest tak blisko i błogosławi nam.

Ewa Misztal, Radosław Rudziński

LOGOWANIE

O WSPÓLNOCIE

AKTUALNOŚCI

ŻYCIE KOŚCIOŁA

CZYTELNIA

Miłość chodzi po Woodstocku
ks. Rafał Jarosiewicz
Miłość chodzi po Woodstocku

Jest to książka, która wspaniale pokazuje jak wielka jest Miłość Boga, że kiedy zaufamy Bogu, to możemy bez problemu stawić czoła przeciwnościom losu i iść z miłością do innych ludzi.

Księgarnia religijna Izajasz

© Pustynia w Mieście & Brodex 2023 r.